Wojna w Iraku wpływa na powstanie takiej ilości innowacji w dziedzinie technologii, że może pod tym względem konkurować z postępem, jaki dokonał się podczas II Wojny Światowej. Dlatego też naszym kolejnym „Tematem z okładki” jest przedstawienie rozwoju technologii i jej zastosowanie we współczesnej wojsku na przykładzie armii amerykańskiej.
Przyszłościowe systemy bojowe, które ma zamiar wprowadzić armia amerykańska, połączą żołnierzy i roboty w ogromną, bezprzewodową sieć. Ideą jest stworzenie wspólnie działającego systemu, który umożliwiałby żołnierzom zobaczenie i zrozumienie, co się dzieje oraz podejmowanie szybszych decyzji na temat tego, co powinni zrobić. Dodatkowymi elementami pomocnymi w rozwoju i podnoszeniu sprawności przyszłej armii jest wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości. Ale o tym i innych aspektach związanych z wojskiem i jego kierunkach rozwoju piszemy szczegółowo w zamieszczonych na kolejnych stronach artykułach.
Dla smakoszy „małej czarnej” przedstawiamy wysiłki Mike’a Caswell’a, byłego inżyniera firmy Starbucks związane z zaparzeniem po prostu lepszej kawy. Jego koncepcja zautomatyzowanej „kawiarni”, której w Europie nadano patent, a w Stanach Zjednoczonych już go zgłoszono jest obecnie realizowana w Nowym Jorku. Według Mike’a automatyzacja umożliwia przygotowanie najświeższej kawy jak tylko jest to możliwe.
W załączonym przeglądzie rynku tworzyw sztucznych przedstawiamy ofertę kilkunastu przedsiębiorstw działających na polskim rynku. Firmy te to producenci lub dystrybutorzy tworzyw sztucznych w większości obecni na naszym rynku od ponad 10 lat.
W „Kąciku projektantów” sygnalizujemy możliwości wykorzystania czujników przepływu zamiast czujników ciśnienia. Czujniki przepływowe MEMS stanowią obecnie alternatywę dla czujników ciśnienia w szczególności w zastosowaniach typu „weź i przenieś”.
Jak zwykle zamieszczamy tematy związane z CAD/CAM i ich zastosowaniami w przemyśle. Podajemy przykłady bezpośredniego zastosowania oprogramowania CAD w sektorze budowy maszyn.
W części „Nowoczesne technologie” przedstawiamy możliwości wykorzystania technologii szybkiego prototypowania, a w szczególności technologii SLS.
Ponownie, w dziale „Expo” przedstawiamy różne nowinki techniczne dotyczące najnowszych rozwiązań dotyczących części i podzespołów dla przemysłu.
Jak co miesiąc w „Wydarzeniach” znajdziecie Państwo interesujące ciekawostki oraz planowane w najbliższym czasie imprezy dotyczące przemysłu i technologii.
Zapraszam do lektury
inż. Krzysztof Ziemkiewicz
redaktor naczelny
Design News Polska