Trendy technologiczne, które zmieniają branżę budowlaną

Fot. Panasonic

Branża budowlana staje w obliczu nowej fali cyfrowej transformacji, która rewolucjonizuje sposób realizacji projektów na miejscu dzięki wykorzystaniu analizy, automatyzacji i sztucznej inteligencji. W ostatnich latach procesy transformacji cyfrowej zyskały ogromnie na znaczeniu i dotknęły praktycznie każdą branżę.

W sektorze budowlanym powstaje dynamicznie rozwijające się środowisko “ConTech” i “PropTech”, dzięki którym pojawiają się nowe, innowacyjne rozwiązania. Takie koncepcje mają na celu pomóc firmom budowlanym w przystosowaniu się do cyfrowej transformacji, począwszy od digitalizacji przepływów pracy, aż po gruntowne zmiany w sposobie realizacji projektów na miejscu. Jakie trendy technologiczne obecnie kształtują branżę budowlaną?

Wykorzystanie dronów

Podczas pracy nad dużymi projektami zawsze warto posiadać perspektywę… z góry!

Drony są niezawodnymi towarzyszami pracowników w branży budowlanej, przyczyniają się do większej przejrzystości raportowania projektów, śledzenia harmonogramów prac oraz usprawnienia inspekcji. Dzięki nowym oprogramowaniom i sztucznej inteligencji, ich zastosowania stale się poszerzają.

Jednym z głównych zastosowań dronów jest analiza terenu, która stanowi fundament każdego skutecznego projektu. Ich wykorzystanie do wstępnego zbadania terenu przed rozpoczęciem budowy znacznie przyspiesza i ułatwia ten proces w porównaniu do tradycyjnych pomiarów. Za to ich wydajność pozwala zespołom na regularne doskonalenie analizy terenu.

Nadzór dronów zapewnia bardziej precyzyjne dane, które pomagają wielu zespołom osiągnąć swoje cele, jednocześnie wspierając pracowników w poprawie komunikacji. Mogą mieć one także kluczowe znaczenie w rozwiązywaniu sporów, dostarczając wiarygodnych informacji.

Fot. Panasonic

Drukarki 3D

Podobnie jak drony, drukarki 3D znajdują coraz więcej zastosowań w sektorze budowlanym. Na etapie projektowania, modele drukowane w 3D pozwalają planistom i architektom unaocznić ich wizje, jednocześnie oceniając strukturalne potrzeby na wczesnym etapie prac.

Jednak technologia druku 3D, która została wykorzystana między innymi do budowy odpornej na trzęsienia ziemi rezydencji w Chinach w 2016 roku, posiada potencjał, aby dostarczyć ogromną wartość bezpośrednio na plac budowy.

Poprzez drukowanie w 3D konkretnych materiałów lub elementów konstrukcyjnych na potrzeby budowy, zespoły budowlane skracają czas dostaw i redukują swoją zależność od łańcucha dostaw. To dotyczy również konwencjonalnych metod, które często generują nadmiar materiałów. Drukowanie 3D daje także możliwość zmniejszenia ilości odpadów, wykorzystując dokładnie te surowce, które są niezbędne do stworzenia danego komponentu. Dzięki temu proces budowy jest bardziej przewidywalny i mniej marnotrawny.

Obecnie firmy mają możliwość konstruowania całych budynków od podstaw za pomocą drukarek 3D, co umożliwia pracownikom szybkie pozyskiwanie materiałów na miejscu. Są też dzięki temu samowystarczalni, nie wspominając o redukcji presi związanej z niedoborem siły roboczej.

Fot. Panasonic

Analityka danych i loT

Od branży budowlanej po sektor edukacji, liderzy biznesowi coraz częściej wykorzystują niezastąpioną analizę danych w celu usprawnienia operacji i kształtowania przyszłych strategii. Nic więc dziwnego, że branża budowlana szybko wprowadza Internet Rzeczy (IoT) – sieć obiektów podłączonych do Internetu, które przekazują dane do centralnego systemu, umożliwiając uzyskanie informacji w czasie rzeczywistym na każdym etapie budowy.

Integracja dronów, pojazdów na placu budowy, a także inteligentnych kasków, które monitorują aktywność pracowników, pomaga śledzić postępy na placu i dostarcza dane w czasie rzeczywistym do kierowników. Te informacje mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa i pomagają w opracowywaniu precyzyjnych harmonogramów z większą wydajnością. Ponadto, wspierają pracowników w utrzymaniu płynności pracy bez zakłóceń. Wykorzystanie połączonych narzędzi i inteligentnych baterii w urządzeniach czujnikowych pozwala również na sprawdzanie potrzeb konserwacyjnych, zapobiegając nieplanowanym przestojom w pracy.

Fot. Panasonic

Technologie wizualizacji

AR (rozszerzona rzeczywistość) i VR (wirtualna rzeczywistość) przyczyniają się do dynamicznego rozwoju przestrzeni technologicznej, która wydaje się mieć nieograniczoną liczbę zastosowań. Po upływie 18 miesięcy od wprowadzenia metaverse (Meta), każda branża badająca potencjał zaawansowanej technologii wizualizacji analizuje, jak mogą wpłynąć na ich obecne procesy.

Zarówno AR, jak i VR umożliwiają menedżerom projektów, projektantom, pracownikom i kluczowym interesariuszom wczesną wizualizację projektów jeszcze przed ich zakończeniem. Niezależnie od tego czy wirtualne przestrzenie są wykorzystywane do prognozowania problemów logistycznych na etapie projektowania, czy też do zwiększenia zainteresowania komercyjnego i promowania celów projektu wśród lokalnych władz i potencjalnych klientów, możliwość “przejścia” przez ukończony projekt z wyprzedzeniem otwiera ogromne perspektywy dla branży.

Patrząc w przyszłość, VR daje także firmom możliwość przyciągania i szkolenia nowych pracowników terenowych w obliczu niedoboru wyszkolonej siły roboczej. Plac budowy w wirtualnej rzeczywistości będzie ciekawą i bezpieczną formą zaprezentowania realiów pracy w takim miejscu zainteresowanym studentom i projektantom, którzy będą chcieli pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie.

Fot. Panasonic

Konstruktywna transformacja wspierana przez TOUGHBOOK

W dobie postępujących procesów cyfryzacji, dostarczenie nowoczesnych rozwiązań dla branży budowlanej jest kluczem do owocnej współpracy z klientami, którzy pragną porzucić papierowe metody pracy, na rzecz nowoczesnych rozwiązań.

Inteligentne laptopy i tablety Panasonic Toughbook są zaprojektowane tak, aby sprostać wielu wyzwaniom na placu budowy. Wytrzymałe baterie umożliwią korzystanie z urządzeń przez długi czas, a zaawansowane wyświetlacze zapewniają dostęp do najważniejszych informacji niezależnie od warunków atmosferycznych – czy to podczas rażącego słońca, czy ulewnego deszczu.

Dzięki możliwości instalacji niestandardowego oprogramowania do obsługi rozbudowanych baz danych, urządzenia Panasonic zapewniają ogromny komfort pracy i wyznaczają wysokie standardy w branży. Dodatkowo, te trendy technologiczne niosą ze sobą ogromny potencjał poprawy zrównoważonego rozwoju, mówi Niels Van Hall.


Autor: Niels van Hall, Key Account Manager – Enterprise Sector, Panasonic TOUGHBOOK