Oto prosty sposób, jak radzić sobie z trudnymi problemami projektowymi… „kopiąc jeszcze głębszą dziurę”
Jest takie stare powiedzenie użytkowników parametrycznych lub tradycyjnych systemów CAD, które brzmi mniej więcej tak: “Nigdy nie zasypuj dziury, którą sobie wykopałeś”.
Teraz oprogramowanie CAD Designer Modeling 3D firmy Co-Create dosłownie wciska w ręce inżynierom wykorzystującym w pracy pakiety CAD (a kto tego dziś nie robi?) narzędzie, dzięki któremu mogą oni “wrócić na właściwy tor” i zacząć modyfikować modele, których import nie przebiegł jak należy.
– Czasami osoba, która stworzyła trójwymiarowy model, pomyliła się w czymś i nie spełniła wymagań, a czasem błąd występuje w fazie przekształcania – mówi pracujący w CoCreate David Szostak.
W obu przypadkach dla inżynierów jest to poważny problem.
Na przykład projektant otrzymuje trójwymiarowy model w postaci pliku IGES lub STEP i natychmiast zauważa niewłaściwy promień łączenia. Gdy próbuje go poprawić, geometria rozsypuje mu się w rękach (patrz przykład po prawej).
1. Podczas próby modyfikacji łączenia (zaokrąglenia) zaimportowanego pliku STEP pojawia się problem |
2. Uprość model, dodając materiał, którym przykryjesz nieprawidłowy obszar łączenia (zaokrąglenia) |
3. Za pomocą polecenia “Align” (wyrównania) przenieś wybrane płaszczyzny z powrotem na oryginalny projekt wyrobu |
4. Złożony obszar łączenia (zaokrąglenia) został uproszczony – wprowadź modyfikacje |
5. Do projektu wyrobu dodaj z powrotem łączenie (zaokrąglenie) ze zmodyfikowanym promieniem |
6. Zaimportowany model ma teraz prawidłowe i dające się modyfikować łączenie (zaokrąglenie) |
Zamiast brnąć w tym momencie coraz głębiej lub zaczynać od początku, dzięki programowi Designer Modeling projektant może dosłownie “zasypać” będący przyczyną problemów obszar nowym materiałem. W gruncie rzeczy umożliwia to odtworzenie powierzchni przy użyciu bardziej uproszczonej geometrii, co pozwala też bezproblemowo przeprowadzić modyfikacje.
Ta sztuczka przyda Ci się, jeśli pracujesz w środowisku multi-CAD i masz problemy z importowanymi modelami, które nie zawsze zostają poprawnie przekształcone |