Filtr akustyczny do tłumienia hałasu, wykonany przez Wojciecha Łapkę z Politechniki Poznańskiej zdobył w czwartek tytuł “Wynalazku roku” w konkursie organizowanym przez Miasto Poznań. Konkurs przeznaczony był dla młodych wynalazców, naukowców i studentów. Do finału zakwalifikowano sześć projektów. Zwycięski projekt opiera się na koncepcji tzw. śruby Archimedesa. Wynalazca otrzymał nagrodę w wysokości 6 tys. zł.
“Nagrodzony w konkursie projekt to filtr, który można umieścić w instalacjach kominowych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Rozwiązanie to, umieszczane wewnątrz instalacji, redukuje hałas wywoływany przez te urządzenia” – powiedział w środę PAP Borys Fromberg z Urzędu Miasta Poznania.
Koncepcja jest prosta i tania w zastosowaniu. Wynalazca już zgłosił wniosek o uzyskanie patentu na swój projekt.
“Mój wynalazek pomoże poradzić sobie z wszechobecnym problemem hałasu. Instalacje wentylacyjne nie muszą hałasować; obecnie w wielu przypadkach mamy tam do czynienia np. z buczeniem wentylatorów. Ten filtr pomaga to zlikwidować” – powiedział Łapka.
W finale jury oceniało ponadto projekt Trip-Trop.pl – portal internetowy łączący gry miejskie z aplikacjami na telefon komórkowy, koncepcję pieczywa żytniego na zakwasie, wzbogaconego o suszone młóto pomidorowe, projekt “Gra w czerwone” – grę przeznaczoną dla przechodniów, uprzyjemniającą oczekiwanie na zielone światło, aplikację Art4Europe na telefon komórkowy, umożliwiającą pobieranie informacji o oglądanych dziełach sztuki, oraz system do zdalnego zarządzania instalacjami zamontowanymi w mieszkaniu.
Na konkurs wpłynęło ok. 30 projektów. Autorzy prac, które zakwalifikowały się do finałowego etapu, przedstawiali w połowie grudnia swoje projekty przed komisją konkursową. W gronie jury znaleźli się przedstawiciele Politechniki Poznańskiej, firmy komputerowej oraz Miasta Poznania.
Organizatorem konkursu “Wynalazek roku” jest Miasto Poznań. Projekt jest elementem programu edukacyjnego “Poznań know how workshops” i ma na celu wyróżnianie i promocję zdolnych twórców, ich unikatowych pomysłów i ambitnych przedsięwzięć biznesowych.
W ramach projektu zorganizowano już szereg wydarzeń edukacyjnych i naukowych, m.in.: Międzynarodową Konferencję Allegro e-nnovation, Warsztaty Tańca Współczesnego – projekt Polskiego Teatru Tańca, Scenę Moliera – unikatowy w skali kraju projekt nauki języków przez teatr czy też Noc Naukowców – warsztaty naukowe.